Bakala Foundation podpořila výjimečný vzdělávací projekt „Devadesátá“

7. února 2025
Václav Havel, Karel Gott nebo Michal David? Aneb jak (a proč) učit o 90. letech? To je tématem výjimečného vzdělávacího projektu „Devadesátá“, který spustila Knihovna Václava Havla. Projekt staví na výsledcích exkluzivního průzkumu, který připravil STEM a podle kterého si 85 % mladých lidí přeje, aby 90. léta byla pevnou součástí výuky dějepisu. Výzkum podpořila nadace v rámci dlouhodobého strategického partnerství s Knihovnou Václava Havla (KVH).
Celý projekt „Devadesátá“ se opírá o spolupráci s více než dvěma tisíci českými pedagogy, od nichž vzešla poptávka po výukových materiálech, které by představily právě 90. léta 20. století, tuto pro českou společnost formující dekádu.
Průzkum Devadesátá očima mladých, který pro KVH na konci roku 2024 podnikl analytický ústav STEM, se zaměřil na věkovou skupinu 15–20 let a ukázal, že toto téma zajímá nejen pedagogy, ale i samotné mladé lidi. Ti si 90. léta nespojují tolik se slavnými kriminálními kauzami, ale výrazně více s politickými změnami a osobnostmi, jimž vévodí Václav Havel. Současně je to pro ně i období spojené s fenoménem diskoték nebo módními trendy džínů a teplákových souprav. Z kulturních osobností nejčastěji zmiňovali jména Karla Gotta, Michala Davida nebo Michaela Jacksona.
Hlavními informačními zdroji o 90. letech jsou pro dnešní mladé lidi vzpomínky rodinných příslušníků nebo školní výuka. Tu ale hodnotí jako zběžnou a jen malá část jich označuje výklad jako důkladný. Přitom 85 % mladých lidí považuje za důležité, aby 90. léta byla pevnou součástí vzdělávacích plánů výuky dějepisu. Změny, které se udály v tomto období, mají podle většiny z nich stále vliv na současné dění.
Kulatý stůl v Knihovně Václava Havla u příležitosti spuštění projektu "Devadesátá" (foto Ondřej Němec)
Kulatý stůl v Knihovně Václava Havla u příležitosti spuštění projektu "Devadesátá" (foto Ondřej Němec)
Vzdělávací série KVH Devadesátá odpovídá na tuto potřebu formou uceleného audiovizuálního výukového nástroje, kterou nyní nabízí školám jako pomoc ve výuce nedávných dějin. Učitelům dává do rukou krátké a vtipné video lekce, video přednášky i podcasty, které vznikly ve spolupráci s dobovými odborníky. „Ukazujeme tehdejší dobu a společnost v celé její šíři od politiky a budování státu, přes ekologii, rozvoj technologií, rodící se občanskou společnost až po kulturu,“ vysvětluje Barbora Grečnerová z Knihovny Václava Havla.
U příležitosti spuštění nového vzdělávacího projektu Devadesátá a zveřejnění výsledků průzkumu proběhl ve čtvrtek 6. února v Knihovně Václava Havla kulatý stůl, který moderoval Jindřich Šídlo a u něhož zasedl mimo jiné i ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha. Spolu se studenty gymnázia Třeboň diskutoval o tom, co devadesátá léta znamenala pro naši zemi a co znamenají pro dnešek. Část debaty se věnovala tomu, jak by si mladí lidé představovali výuku moderní historie po roce 1989. Přítomní učitelé sdíleli své zkušenosti z praxe a zástupci odborné veřejnosti své poznatky z dlouhodobé práce ve vzdělávání.

Fotogalerie

Další novinky